Strona główna » Blog » Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Jak pomóc dziecku z nadwagą?

 

Każdy rodzic dziecka, u którego stwierdza się nadmierną, masę ciała. Najpierw obarcza się wyrzutami sumienia, a później szuka pomocy.
Jeśli Twoje dziecko ma nadwagę, to właśnie ten tekst jest dedykowany Tobie.Zacznijmy może od tego, że w prewencji otyłości u dzieci bardzo ważne są regularne wizyty u pediatry.
Służą temu  obowiązkowe bilanse, które wykonuje się w określonych etapach rozwoju. W pierwszym roku życia dziecka takie wizyty odbywają się regularnie co 6-8 tygodni.
Zawsze podczas kontroli u lekarza pediatry malec zostaje mierzony i ważony. To na takiej wizycie może okazać się, że twoje dziecko boryka się z nadwagą. Wtedy właśnie rodzice zastanawiają się jak pomóc dziecku. Pierwszą osobą, która nam pomoże, będzie właśnie lekarz pediatra.


Gdy lekarz stwierdzi nadwagę czy już otyłość na początku pewnie  proponuje pierwsze zmiany.

 

 Dobry lekarz wskaże rodzicowi jak zmienić nawyki żywieniowe jak również zaleci aktywność fizyczną, co w dzisiejszych czasach jest bardzo zaniedbane zwłaszcza u dzieci w wieku starszym. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku jest zachęcenie dziecka do takiej aktywności poprzez uczestnictwo rodziców w zajęciach ruchowych swojej pociechy-razem raźniej, nie ulega też wątpliwości, iż taka forma zachęty do ruchu przyniesie korzyści również samym rodzicom, przysłuży się też z całą pewnością wzmocnieniu więzi rodzinnych.
Pediatra może również skierować dziecko do poradni chorób metabolicznych, endokrynologicznej lub ośrodka zajmującego się kompleksowym leczeniem otyłości. 

Istotne jest  wykonanie podstawowych badań tj:

  • badanie krwi pod kątem: niedoczynności tarczycy( nadczynność tarczycy w przypadku otyłości występuje zdecydowanie rzadziej),
  • poziomu insuliny i glukozy,
  •  lipidogram

 Istotną pomoc niesie kompetentny dietetyk i edukator żywieniowy, który po dogłębnym wywiadzie żywieniowym pomoże wdrożyć racjonalne nawyki żywieniowe dla całej rodziny. Wyliczy odpowiednią wartość energetyczną oraz ustali zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki uwzględniając je w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie.                                                          

Sposób niesienia pomocy dziecku otyłemu zależy od jego wieku. Inaczej postępujemy z przedszkolakiem, a i inaczej z nastolatkiem.
U dziecka, u którego została rozpoznana nadwaga czy też u dziecka, którego rodzice mają nadmierną masę ciała. Zawsze analizujemy stosunek wagi do wzrostu.

Pamiętajmy, że dziecko-to nie jest kopia dorosłego!  
Spadek wagi nie może być taki sam jak u rodzica.
U małych dzieci redukcja masy ciała powinna być na poziomie około 0,5kg na miesiąc, a u nastolatków około 2 kg/ miesiąc. Dla porównania zalecenia odchudzają dorosłych to 0,5- 1kg tygodniowo!


 

Zanim zaczniemy odchudzać nasze dziecko, warto wziąć kilka głębokich oddechów i nie działać pochopnie, aby nie skrzywdzić dziecka.
Wiemy, że jest to bardzo trudne, ale warto myśleć pozytywnie, otyłość to nie koniec świata a leczenie jej może tylko pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne, a kto wie?
Może podczas aktywności fizycznej nasze dziecko odkryje w sobie pasję do uprawiania sportu i to nawet na poziomie wyczynowym, co może stać się początkiem pięknej życiowej przygody.

Wielu przyszłych mistrzów zaczynało w ten sposób swój marsz po medale :) 
W przypadku Twojego dziecka,  może być podobnie.

Zapraszam Cię do odsłuchania odcinka podcastu, o tym jak zacząć wspierać dziecko z nadwagą

Komentarze (0)

Copyright 2022 Nauka ze smakiem, Wszelkie prawa do zdjęć i opisów zastrzeżone. Powered: GaleoGrupa.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu